Citrusový háj

Citrusy to je moje!

Pěstujete citrusy? Máte rádi citrusy? A nebo je jen příležitostně konzumujete?

Já citrusy miluju. Snažím se je i doma pěstovat, ale jde to v našich podmínkách dost stěží. I když se u nás vyrábí speciální zemina údajně na citrusy, stejně je to těžké. Rostlinkám asi nikdo neřekl, že je vyráběná speciálně pro ně a tak by se měly cítit výborně. A protože jim to nikdo neřekl, tak v této zemině radši zajdou hned, aby se netrápily dlouho. A nepomůžou ani speciální hnojiva. Holt jejich domovina, je jejich domovina.

Navíc to chce světelné podmínky, střídmost zálivky, vychytat zimování … no hrůza. Tak když jsem někde na jihu, fotím kromě historických budov, hezkých baráčků, úžasných zákoutí a podobných turistických atrakcí, také citrusy. Fotím, chodím kolem a vzdychám.

Při poslední návštěvě po Toskánsku v Itálii, jsme mimo jiné, připluly z výletu po Cinque Terre do přístavu La Spieza a procházely bezprostřední přilehlé okolí přístavu, našly jsme něco úžasného. Čekaly jsme, až pro nás přijede autobus a tak jsme měly trochu času. A když jsme přecházely hlavní třídu, všimla jsem si, že ty stromy co lemujou celou silnici od nevidím do nevidím, jsou citrusovníky. A aby toho nebylo málo, byly obsypány mandarinkami. Fakt bomba.

P1040923Další zážitek mám z vesničky Vernazza tam jsme šly kolem zahrady (? jestli se to tak dá nazvat), kde to byl samej citron. Doslova a do písmene. Citrusový háj. Některé citrony už byly přezrálé a byly spadlý na zemi a některé stačilo jen utrhnout a některé ještě budou chvíli dozrávat.

Tenhle pohled jsem si fakt užila. Hned jsem si vzpomněla na citrusovníky u mě doma. Oproti tomuhle jsou to chudinky. Každý kdo je u nás pěstuje, ví jak je to problematický v našich podmínkách. Takže tyhle fotky z Elby, ani od jinud, nesmím doma ukazovat před mými rostlinkami.

P1040921

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.