Lisabon, perla Portugalska

Co byste čekali od hlavního města tohoto státu? Velmi historického a starobylého. Myslím, že by si každý vybral.

Lisabon stojí na základech fénického obchodního střediska z 12 stol. př.n.l. . Takže svojí historii tohle místo určitě má. My se společně podíváme spíše do té o něco modernější.

Pokud jste v Lisabonu určitě si projděte historické jádro. Výlet tramvají , tuším že 28čkou (snad si to pamatuju dobře), stojí rozhodně za to. Je to tramvaj víceméně pro turisty. Jezdí okruh s několika zastávkami. Úzkými uličkami, kde to vypadá, že nic kromě této tramvaje se tam nevejde. Ale k zázraku není daleko a budete překvapeni, že vejde.

Uličky jsou strmé, že máte pocit, že se tam tramvajka nevyšplhá, ale vyšplhá. Ostré zatáčky, že to vypadá, že to tramvaj nebude schopná vytočit. A víte co? Vytočí to, i když jsem měla pocit, že to bylo chvíli jen po dvou kolech. Zastávka na kopci, odkud je možno si prohlédnout hrad sv. Jiří ( Castelo de São Jorge). Je odtamtud docela pěkný výhled.

A jelikož jsem již trochu profesionálně zdeformovaná, poukážu ještě na další zajímavý rozhled. Historický výtah Elevador da Santa Justa, který vyšel z eifellovy dílny (tedy spíše z jeho firmy). Ale rozhodne stojí za to se na něj alespoň podívat. Přiznám se, že jsem jeho výhledu nevyužila. Kolem to docela smrdělo a potloukali se tam takový divní lidé.

Co dál stojí za zmínku je Belémská věž. Je to věž (spíše taková malá pevnůstka) postavená již v částečně v řece. Když je příliv je zaplavené schodiště v půlkruhu kolem ní. Při odlivu byste se k věži dostali pomalu suchou nohou. Zajisté stojí za prohlídku.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.