A kde máte to městečko?

Dalším zajímavým městečkem, které stojí v Italské Basilicatě za návštěvu je Matera. Starobylé městečko, které bylo zvoleno městem kultury pro rok 2019. Bylo zde natočeno několik biblických filmů. A pořád to tu má tuto historickou atmosféru. Matera je jedno z nejstarších neustále osídlených míst v historii, prý zde žili lidé již před 7000 lety.

Matera byla postavena nad hlubokou roklí, díky tomu bylo třeba vybudovat množství staveb nádrží a systémů vodních kanálů.

matera

 

Nádrž na dešťovou vodu s masivními pilíři vytesanými ze skály a s výškou klenby přes 15 m to byla opravdová vodní katedrála, splavná lodí

 

 

 

Jmatera 1e to velice zvláštní městečko, které na mě udělalo nezapomenutelný dojem. Stojíte nahoře na kopci a hledáte, kde to městečko vlastně je. Musíte se podívat dolů. Je rozprostřeno na úbočích v podstatě rokle. Malé kamenné domečky (někdy vizáží spíš sklípky) se k sobě neskutečně tulí. Někde jsou větší a velké domy, to podle bohatosti rodiny. Honorace je holt honorace. Ti nejchudší bydleli ve vydlabané skále, je to vápenec a jeskyně se do něho dlabou asi vcelku dobře, když jich je tu tolik 😊. No jasně, byla jsem se podívat v těchto jeskyních.

 

matera 3

Rozlohou taková malá garsonka. Z venku se jde rovnou do obytné místnosti, kde bydleli všichni členové domácnosti. Kuchyňka je vydlabaná zvlášť do strany a už byla poněkud zmodernizována. A vzadu za obytným prostorem byla místnůstka jako sklad a jedna pro domácí zvířectvo (nejspíše osla).

 

 

matera 4Je to několik let, co umřeli poslední obyvatelé. To my si v dnešním přepychu civilizačních vymožeností ani neumíme představit. Musel to být velice těžký život.

Městečko Matera se svým okolím je jednou z památek ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stoprocentně stojí. Kupte si letenku, a vyražte se podívat sami, nebudete litovat.

 

Říká se, že do těchto končin bůh nedošel. Říkají to sami obyvatelé Basilicaty. Mají pravdu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.