Všude kulatý, nikde žádnej roh

V rámci mých toulek po Italské Basilicatě, jsem se byla podívat v městečku Alberobello, které je známo (prý) svými ojedinělými stavbami. Jistě jste je také někde na nějakým prospektu zahlédli.

regionyAlberobello sice není součástí Basilicaty, ale stejně vám o něm povím, je krásné (alespoň ta historická část. Alberobello patří do regionu Apulie a říká se mu hlavní město domů „trulli“. Tyto jedinečné stavby se zasloužily aby bylo Alberobello zapsané do UNESCO. Tyto domky jsou jedinečné svými svými kuželovitými střechami. Na jejich zakončení objevíte většinou kulatý tvar.

Pamatuju si, když jsem před více jak dvaceti lety, jela na ostrov Korfu, chtěla jsem je tehdy vidět. Jezdilo se autobusem do Itálie a pak trajektem z Brindisi rovnou na Korfu.  Tehdy v propagačním letáku ukazovali Brindisi jako skanzen takových zvláštních kruhových staveb. No v reálu při přejezdu autobusu městem a následně při přestupu na trajekt, samozřejmě vidět nebyly ani omylem.

 

Alberobello

A teď v městečku Alberobello jsem najednou stála před těmahle okrouhlýma stavbyčkama. Samozřejmě jsem musela zjistit, zda jsou kulaté i zevnitř. Jeďte se tam podívat, zjistíte sami. Můžete třeba letět do Brindisi a pak už to není do Alberobella ani 100 km.

Alberobello 2

Dneska už mají dole udělané krámky se suvenýry a nahoře nejspíše mají místo obytných částí, dnes již ke svému účelu nepoužívaných, nějaké skladovací prostory.

Někde jsou již zabudované do novostaveb, někde je využívají jako altány a dokonce jsem viděla tuto stavbu jako součást plotu. A tohle byla nějaká správní budova.

Alberobello 3

 

 

 

 

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.