Muflon opět v akci

Nebojte se, muflon nezdechl ani neupadl do těžké letargie. Jen prostě neví, no vážně, kde mu batůžek stojí. 😊

Ale o něco se s vámi přeci jenom podělím. Koupila jsem si nový foťák, a tak vám můžu ukázat poněkud kvalitnější fotky než doposud. A s čím tedy začneme? Překvapím vás, u nás. Tedy v našich hájích a městech. No konkrétně v jednom. No dobře tedy, v tom mém.

Začnu od lesa. Tedy trochou vlastní historie. Prvně jsem se dozvěděla, že naše město osvobodili Američané (cože? nebyla to rudá armáda? to jako vážně? a proč mi to neřekli dřív?) někdy v šesté sedmé třídě (podotýkám, že to byl hluboký socialismus). To, když se podřekla jedna učitelka. U nás doma se o tom nemluvilo, a tak jsem byla nevědomá.

veterán IVKdyž jsem se pak doma zeptala, potvrdili mi to a jako perličku mi mami pověděla přímo rodinnou historku. Je zde místo, kde se říká u pomníku. Léta, a tohle označení přežilo všechny doby. A právě u tohoto pomníku se na oslavu osvobození scházeli lidé, kteří věděli, že nás Američané osvobodili. A nosili tam kytky. Tajní je samozřejmě pozorovali z oken okolních domů, dělali si poznámky a občas někoho zatkli. A jednou právě takhle zatkli moji babičku i se sestrou v kočárku. Takže tak malá a už delikvent, hrůza, no já mám rodinu, tedy. 🙂

Pamatuju, když se u nás slavilo první svobodné osvobození v roce 1990. Tu atmosféru ani popsat neumím a ani by to nešlo. Dneska už by to asi málokdo pochopil. Od té doby to už nikdy takové nebylo. Tohle totiž bylo spontální, neorganizované a živelné, svobodné a úplně super.

V posledních letech se chodím dívat na „průvod“ a pak jen tak na volné kulturní akce. A taky občas se podívat na ležení vojsk. Prostě po městě táboří různé dobové divize. Tak ne, že bych chodila očumovat vojáčky, to nee 😊

veterán VI

Průvod (ono se tedy o něm mluví jako o přehlídce vojenské techniky, ale pro mě je to prostě průvod) bývá docela zajímavý. Vezou veterány, kteří přijeli se podívat, jak ta Plzeň vypadá tolik let po válce, a připomenout si ty chvíle, kdy to tu osvobodili. Každý rok jich ale bývá méně a méně. Ale alespoň někdo se toho dožil.

Na průvodu se mi líbí také, když pochodují různé útvary, na skotské dudáky se vždy vyloženě těším.veterán V

Pokaždé mně překvapí, kolik techniky tady po amících zůstalo a lidé je dokázali uchránit od socialistického režimu. Po sametové revoluci, to prostě vytáhli zpod sena, ze stodol, či jiných skrýší a po pár úpravách (někdy i větších) to prostě pořád jezdí. Je to fajn.

veterán IIveterán I

Takže klucíí, děkujeme!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.