(Z mexického deníčku…)
Tula
Tula byla v letech 900-1150 n.l. (nadm. výška 2060 m.n.m. ) významným městem s přibližně 35 tis. obyvatel. Město bylo založeno jako hlavní město národa Toltéků.
Na vrcholku dochované pyramidy stojí čedičové sochy válečníků, kteří dříve podpírali střechu chrámu. Bojovníci mají čelenky, motýlovité hrudní pláty a krátké tuniky se sponami v podobě slunečních kotoučů, v pravé ruce drží vrhače oštěpů a v levé ruce nože a nádoby s kadidlem.
Juego de Pelota je největší míčové hřiště ve středním Mexiku, které je dlouhé více než 100 m. (opsáno z průvodce)
Tato archeologická zóna je poměrně malá, ale prodejců suvenýrů je tu dost. Jen turistů tu moc není, to je sympatický.
Jako první je vidět násep z tribuny na pelotu, ale je to jen malý rozpadlý hřišťátko. A tak se radši šplhám na pyramidu. Je obklopena nějakými palácemi s plno sloupy. Schodů taky není moc a dají se zvládnout v pohodě. Nahoře jsou sloupy asi sedmimetrové a znázorňují tulské bojovníky.
Podle cedulí, které jsou u každé stavby s informacema ve třech jazycích, španělsky, anglicky a pak nějaký indiánský jazyk, tu žili vrchní důstojníci armády. Nahoře se samozřejmě musím nechat vyfotit u nohou sochy. Prosím kluka, co si tam fotografuje ženu a sedí úplně na okraji. S nadšením mě vyfotil, takže budu mít fotku s pořádným chlapem, tedy s bojovníkem. Tyto sochy sloužily jako sloupy podpírající střechu.
Tato malá pyramidka jde slézt poměrně důstojně. A tak se jdu v pohodě podívat na velké hřiště na pelotu. Má to být prý největší pelotový hřiště v Mexiku. Procházím si ho sama a v klidu a nikde kolem tu momentálně nikdo není. Mám u toho docela divnej pocit. Jako bych tu cítila starodávnou atmosféru a pocity dávno mrtvé. Asi jsem přetažená.
Celej den jsem nemohla uvěřit tomu, že tato místa vidím opravdu na vlastní oči a že tu vůbec jsem. Mám z toho dne hroznou radost a i přes to jak jsem utahaná usínám šťastná, plna výjimečných pocitů.
Do Tuly se dostanete docela snadno z Mexiko city, kam se dá pohodlně doletět.